Jak správně přepsat ojeté auto
Popíšu jak to probíhalo u mě. Kupoval jsem ojeté auto přímo od majitele. Platil jsem hotově bez úvěru. Auto má platnou technickou prohlídku a emise do roku 2015.
- uzavřeli jsme s majitelem kupní smlouvu, kde byl uveden VIN kód auta
- poslal jsme mu peníze na účet
- původní majitel odhlásil auto na spádovém dopravním inspektorátu (Praha)
- prostřihli mu tam malý TP
- do velkého TP mě jménem uvedl jako budoucího nového majitele (ušetří se tím plná moc v budoucnu)
- na VIN jsem si uzavřel s pojišťovnou povinné ručení
- původní majitel si teď už mohl své povinné ručení zrušit
S prostřiženým malým TP je možné jezdit bez úhony 10 dní, pak už se jedná o přestupek. Ale nikdy nesmíte vyjet na cestu s nepojištěným autem - proto povinné ručení. Je to dokonce tak přísné, že na smlouvě o povinném ručení je uvedena i hodina uzavření. Zelenou kartu tedy musíte mít v ruce už při převzetí auta od původního majitele. Rovněž auto nesmí na silnici pokud nemá platnou STK. To si jej pak musíte nechat odtáhnout rovnou na stanici STK a pokusit se ji obnovit.
Pokud chcete s autem jezdit, musíte do 10 dní dokončit úplný přepis na sebe. Což provedete na svém spádovém dopravním inspektorátu. V mém případě to je Ostrava - podle trvalého bydliště. Jedná se tedy o přepis mezi dvěma kraji.
Což znamená automaticky nutnost výměny registračních značek vozidla. Pokud se jedná pouze o přepis v rámci kraje, není výměna značek povinná. Záleží na novém majiteli, zda nové značky chce a připlatí si za ně. Pro dokončení přepisu budete potřebovat spoustu papírů: - občanku (doklad totožnosti)
- doklad o způsobu nabytí vozidla (u mě kupní smlouva)
- původní (staré) registrační značky vozidla
- osvědčení o registraci vozidla část II (tzv. velký technický průkaz)
- osvědčení o registraci vozidla část I (tzv. malý technický průkaz - ten prostřižený)
- plnou moc k přepisu vozidla, pokud Vás majitel neuvedl jako budoucího majitele při odhlášení auta (což mě uvedl, takže jsem nepotřeboval)
- doklad o technické prohlídce (zápis o platné pravidelné technické prohlídce v technickém průkazu nebo protokol o pravidelné technické prohlídce vystavený STK)
- doklad o sjednání pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzv. povinné ručení) tzv. zelená karta
- žádost o přepis vozidla (dostanete a vyplníte na inspektorátu)
- protokol o evidenční kontrole silničního motorového (viz. níže)
Pro úspěšný přepis auta potřebujete tzv. protokol o evidenční kontrole silničního motorového vozidla - ten získáte na jakékoliv stanici STK v ČR. K získání protokolu je nutné: - ukázat občanku
- malý a velký technický průkaz
- a auto.
Celkově záležitost na 5 minut. Pracovník STK zkontroloval VIN, barvu vozidla, stav tachometru a číslo motoru. Stálo to kolem 200 Kč. Platnost protokolu je opět 10 dní. Po předložení všech náležitostí jsem na inspektorátu dostal nové ostravské značky a nový neprostřižený malý technický průkaz. Všechno byla záležitost cca na 10 minut.
Stálo to na správních poplatcích 800 Kč. Kopii velkého technického průkazu jsem pak ještě poslal na pojišťovnu a ta mi obratem poslala novou zelenou kartu, kde je uvedena moje nová registrační značka. Ještě malý dodatek.
Pokud je v autě na skle nalepená dálniční známka, zneplatní se výměnou značek.
Dálniční známku si prý můžete nechat vyměnit na jakékoliv větší poště. Stačí k tomu původní známka a nový technický průkaz. Ještě jsem to nestihl udělat, takže přesně nevím.
Petr Novák: Dovoluji si doplnit, že podle odkazované stránky České pošty se při výměně značky dálniční známka nemění a zůstává platná, specificky to zmiňuje bod 2.13 jejich metodického pokynu. ( Možná to změnili, podle hlaviček ta stránka byla aktualizovaná 27. května letošního roku.)
Popis výměny dálniční známky najdete na stránkách České Pošty.